Aktuálně

Srpnové tvoření v knihovně

Tvoření - záložky do knížky

5. listopadu 2021 jsme se v knihovně setkali s dětmi a rodiči na tvořivé akci, kde jsme vyráběli dřevěnou záložku do knížky. Děti za pomoci rodičů malovaly dřevěné i papírové záložky do knihy, prohlížely si knihy v knihovně a hrály hry, které jsou zde k dispozici, včetně nově pořízených her i knih.

Křest huslenské knihobudky

2. listopadu 2021

Obec Huslenky realizovala jak finančně tak organizačně vybudování knihobudky na prostoru točny u školky. Knihobudku iniciovala Klára Václavíková a zhotovil ji řezbář Roman Mikuš, kterým patří kromě vedení obce také poděkování za zdařilé dílo. U příležitosti křestu byly realizovány dvě besedy ve škole Huslenky pro čtenářský klub a malou družinku. Děti byly seznámeny s chodem knihobudky a společným čtením a tvořením byly vedeny ke vztahu ke knihám.

Beseda O lásce k cestování

1 . října 2021 proběhla beseda O lásce k cestování s Martinou Krajíčkovou a Michalem Vaculíkem, kteří nám povídali a promítali fotografie ze svých cest po horách, lezení na skály v létě i v zimě. Podělili se s námi o své zážitky z cizích zemí a neopomněli také vyzdvihnout fakt, že i naše hory přinášejí mnohá dobrodružství.


 Beseda Jak na učení bez mučení

17. září 2021 byla v knihovně beseda Jak na učení bez mučení. Lektorka Pavla Gášková poskytla cenné rady, co děti naučit před nástupem do školy i jak se s dětmi pravidelně připravovat doma na školní výuku. Vyzkoušeli jsme si například na vlastní kůži diktát, abychom poznali nástrahy, které děti čekají, pokud nerozumí textu.


Heligonky na Rybníčku

Knihovna s podporou obce Huslenky uspořádala 6.8. 2021 hudební program s harmonikami v Restauraci na Rybníčku, kde jsme si povídali i tančili za doprovodu harmonik. Bylo to krásné odpoledne plné milých setkání.

Tvořivé prázdninové pondělky

Každé pondělí v srpnu probíhala tvořivá odpoledne, kde byly zvány děti se svými rodiči a prarodiči, aby si zpříjemnily prázdniny, strávily společné chvilky v knihovně a domů si pak odnášely krásné výtvory.


Levandulová letní inspirace

Prší? Není počasí na letní radovánky u bazénu či v přírodě? Máte volnou chvíli? Můžete se inspirovat v naší knihovně.

Nově u nás najdete i časopisy s mnoha inspiracemi - Rozmarýn a Rozmarýnka

My jsme pro Vás vyzkoušeli podle časopisu vyrobit jednoduchý věneček z levandule, který provoní celou místnost a udělá radost blízkým i jako dárek. Věneček z levandule se plete stejně jako pampeliškový, velikost upravíte podle množství levandule, kterou máte k dispozici. Potřebujete kromě kvetoucí levandule pouze drátek či provázek na spojení věnečku a mašli na případné uchycení věnečku na dveře. Pokud si věneček chcete dozdobit jinak než mašlí, měli byste mít k dispozici ozdoby dle Vaší fantazie a tavící pistoli. Malý věneček budete mít hotový do dvaceti minut.

Inspiraci i na další vyrábění můžete čerpat z časopisů Rozmarýn a Rozmarýnka, které NOVĚ u nás v knihovně najdete.

Z levandule můžete vyrábět velké množství dárečků či produktů. Co se potravin týká, existují recepty na levandulový sirup, levandulový cukr. Potěšit můžete pytlíčkem naplněným voňavou levandulí nebo nahřívacím polštářkem naplněným například rýží s květy levandule. Děti bude bavit i výroba levandulových panenek nebo malování na kameny.

Pálení čarodějnic se blíží...inspirujte se

Přemýšlíte, jak zabavit děti a užít si přicházející jaro i bez hromadných akcí?

Máme pro Vás pár skvělých tipů na aktivity pro příležitost pálení čarodějnic - aneb jak se dobře připravit na Filipojakubskou noc.

Cílem tohoto příspěvku není osvěta o lidových tradicích, původ pálení čarodějnic je velmi složitý. Může se začít vysvětlováním keltských zvyků, středověkých ukrutností, slovanských kultů ohně, smrti, úrody, potřeby očištění atd. My bychom Vám chtěli týden před magickým datem zpříjemnit. Jak daleko při vysvětlování původu této celoevropské zvyklosti svým dětem zajdete, je pouze na Vás.

Čarodějnice z papíru

Vyrábějte s dětmi čarodějnice, kouzelníky a jejich mazlíčky z papíru. Postačí papír, lepidlo, nůžky, pokud nemáte barevné papíry, můžete si pomoci i fixaci či barvičkami. Na internetu naleznete mnoho návodů, my přikládáme jeden z mnoha zdrojů. Vyrábějte z ruliček toaletního papíru, papírových talířů, kartonů nebo i polínek, můžete nazdobit opravdu cokoliv. Popusťte uzdu dětské fantazii, vyzdobte si okna, poličky a nalaďte se na čarovnou noc.

https://krokotak.com/tag/witch/
https://www.i-creative.cz/2009/04/14/carodejnicke-omalovanky-paleni-carodejnic/

Čarodějnice ze slámy

Nejideálnějším materiálem na pálení symbolické čarodějnice jsou přírodniny. Protože žijeme v Huslenkách, není větší problém obstarat si slámu, větvičky a zhotovit čarodějnici, spálit ji na ohni a nezatížit tak příliš životní prostředí.

Výroba lektvarů a trénování kouzel

Pravé čarodějnice a malí kouzelníci by měli umět alespoň jedno kouzlo či zázrak. Oblíbenou činností dětí je výroba lektvarů za každého ročního období. Stačí přichystat skleničky, naplnit je lektvarem a ozdobit podle fantazie - barvičkami na sklo, samolepkami, provázkem. Při kouzlení se můžete inspirovat opět knihou pro malé kouzelníky v knihovně nebo najít rozmanité inspirace na internetu. Umíte vytvořit duhu? Stačí talířek, lentilky, trocha vody a zázrak je na světě.

Výroba kostýmu

Přípravu na večer 30. dubna můžete završit výrobou kostýmů pro celou rodinu, malé čaroděje i čarodějky. Stačí jen staré hadříky, trika či záclony, rozcuchat vlasy a začernit si obličej.

Přečíst si pohádky o čarodějnicích

Při této příležitosti je vhodné také navštívit knihovnu v Huslenkách. Je zde mnoho pohádkových knih o čarodějnicích. Můžete s dětmi přemýšlet, jaké čarodějnice znají, jestli jsou zlé nebo naopak mohou být i hodné čarodějnice. Společně přijdete na mnoho pohádek a příběhů.

Pustit si filmy o čarodějnicích a kouzelnících

Jako přípravu před samotnou Filipojakubskou nocí můžete několik podvečerů věnovat i společnému sledování filmových příběhů. Malé děti se s Vámi rády podívají na krásně animovaný večerníček o Malé čarodějnici, jejímž snem je zatancovat si s velkými čarodějnicemi o Filipojakubské noci, větší děti nadchne napínavá sága o kouzelníku Harry Potterovi (mimochodem i v knihovně si můžete jednotlivé díly zapůjčit). Vlídným kouzlením a úsměvem děti zaujme Pan Tau. Nebo můžete sledovat mnoho variant animovaných i hraných filmů o Asterixovi a Obelixovi, kde čarovný nápoj míchá moudrý druid Panoramix. Pustit si písničky o čarodějnicích a naučit se s dětmi popěvky a básničky.

Zapalování ohně

Nadešel datum 30.4.2021 - na závěr dne s dětmi připravte ohniště, nanosí Vám dříví, klacíky, zároveň mohou pomoci uklidit zahradu po zimě a posbírat všechny suché větve.

Opékání špekáčků

Předem si nakupte dostatečný počet špekáčků. Večer pak můžete v klidu posedět s dětmi u ohně a zároveň si dopřát jednu z prvních dobrot na ohni v letošním roce.

Čarodějovy prstíky

Jako sladkou tečku si můžete připravit tyto lákavé prsty, jako těsto použijte recept na cookies a z vhodných ořechů vytvořte nehty.

Pokud Vás naše tipy zaujmou a vytvoříte si vlastní kouzelnou atmosféru na Filipojakubskou noc, budeme rádi za sdílení Vašich fotografií a zážitků.

Pohledy pro radost

Aktivita dětí pro potěšení seniorů v obci Huslenky. Děti malují pohledy pro babičky a dědečky. Zapojila se MŠ i ZŠ Huslenky.

Jarní výzva za sportem

Připojte se i vy!

Poslechněte si reportáž Českého rozhlasu Zlín o naší knihovně.

V rámci Týdne knihoven máte možnost si zcela zdarma stáhnout 3 e-knihy do své čtečky či mobilu. Postupujte podle pokynu v dolní části plakátku. Využijte příležitosti a neváhejte službu vyzkoušet. Voucher je platný do 31. 10. 2021.

KISK (Katedra informačních studií a knihovnictví) nabízí některé on line kurzy zdarma pro veřejnost. Pokud chcete psát odborné texty jako profík, využívat kreativní techniky při učení a vyznat se v digitálních technologiích, využijte nabídky a zapojte se :

Milí čtenáři, od dnešního dne, tj. pondělí 27. 4. 2020 je knihovna opět otevřená!!!
Těším se na Vás v obvyklou otevírací dobu, tedy od 15 do 17.30 hodin.

Na základě vyhlášení nouzového stavu vládou České republiky je knihovna v Huslenkách od pátku 13.3.2020 uzavřena až do odvolání

Knihovna Huslenky Vás zve na Podvečer s heligonkami 6. března 2020 od 16:00 hod. v Galerii Huslenky

Vytvořte si webové stránky zdarma!